Kasım 2008

Ö T E S İ

 

25.07.2024 KİTAP : Ekim - 2002

Yeni Dünya Düzeni Kemalizm ve Türkiye

Metin Aydoğan - Kum Saati Yayınları  

20. Yüzyılın sorgulanması Yeni Dünya Düzeni Kemalizm ve Türkiye , 966 sayfa ve 2 ciltten oluşan Metin Aydoğan’ın bu eseri hakkında Türk fikir hayatının dikkat çekici siması Attilâ İlhan şunları söylüyor: “ Metin Aydoğan’ın çalışması, ülkemizin 20.yy boyunca yaşadığı çalkantılara, öyle değişik, o kadar alışılmadık –fakat doğru ve gerçeği- açılardan öyle ışıklar tutuyor ki, ‘tespitler’ ve ‘sonuçları’ çok daha fazla alakaya layık. Zincirleme tartışmaları yapılmalı, kapsamlı eleştirilere açılmalı ve ortaklaşa okunup irdelenmelidir. Kum Saati Yayınları arasında çıkan kitabı 0212- 513 86 25’numaralı telefondan isteyebilirsiniz.


Çingiz Han’ın Türk Müşavirleri

Prof. Dr. Bahaeddin Ögel - IQ Yayınları  

Kültür tarihimizin gayretli ve verimli siması, örnek Hocası Prof. Dr. Bahaeddin Öğel’in bu eseri ilk defa yayınlanmış bulunuyor. Eser, Çindeki Çindeki Moğol Sülalesi’nin resmi tarihi olan Yüanshih’deki biyoğrafya bahislerine dayanılarak yazılmıştır. Bu meşhur Çin tarihindeki Türk kavimlerine mensup şahısların hemen hemen hepsinin kısa biyoğrafileri ile soy kütükleri bu kitapta toplanmıştır. IQ Yayınları arasında çıkan kitabı 0212-520 91 12 numaralı telefondan isteyebilirsiniz.


Onurun isyanı

Sabri Tata - Ünal Yayınları 

Sabri Tata’nın Pehlivanoğulları serisinin üçüncü kitabı Onurun İsyanı, Ünal Yayınları arasında çıktı. İlk Gözağrısı, Kurtbayır’ın Sırrı romanları, Tuna’nın Peri Güzeli ( 2 kitap) tan sonra yine bir solukta okuyacağınız Onurun İsyanı, tarihi romancılığımızı yeni bir soluk getirmiştir. Bulgaristan’da yaşayan Türklerin gerçek hayat hikayelerinden kesitlerin sunulduğu roman, 0212-515 24 87 numaralı telefondan istenebilir.


Türkistan’dan Anadolu’ya

Erdoğan Aslıyüce - Hoca Ahmet Yesevi Vakfı Yayınları  

Türkistan’dan Anadolu’ya Alpler-Erenler Hoca Ahmet Yesevi Vakfı Başkanı Erdoğan Aslıyüce, peş peşe yayınladığı eserlerle yayın dünyasında önemli bir hamle yaptı. Her Yönüyle Kırıkkale (1974) adlı ilk kitabından sonra Metal İşçilerinin Mücadele Tarihi (1989, R. Sönmezsoy’la), Genç İşçiler (1990), En Büyük Grev (1991, R.Sönmezsoy’la), Adım Adım Türk Yurtları(1997), Turan’dan Kırım’a(2001), 4 Kıta 8 Ülke (2001), Hücreden Cümleye (2001) isimli kitaplarından sonra şimdi de Türkistan’dan Anadolu’ya Alpler-Erenler isimli kitabını yayınladı. Erdoğan Aslıyüce, gezilerinde klasik seyyahlar gibi sadece gördüklerini değil, o yerin tarihini, sosyal yapısını, siyasi analizini ve tam bir gerçekçilikle güzelliklerini ve çirkinliklerini aktardı. Bu tarzıyla kendine has bir üslup oluşturan Aslıyüce, son kitabında “Türkiye’nin siyasal, sosyal ve ekonomik yapısının temelini atan” alpleri-erenleri ziyaret ederek, o manevi atmosferi tadarak yeni kitabını yazdı. Aslıyücenin nakış nakış oluşturduğu kitabında manevi mimarlarımızı yakından tanıma fırsatı buluyoruz. Kitabını, asırlardan beri Türk ruhu ile İslam imanını bir potada eritip, et ve tırnak misali bütünleştiren, bilinen ve bilinmeyen bütün Alpler ve Erenlerin aziz hatırasına yayınlayan Aslıyüce’yi bu güzel eserini herkese tavsiye ediyoruz. Hoca Ahmet Yesevi Vakfı Yayınları arasından çıkan eseri, (0212) 638 6252 numaralı telefondan isteyebilirsiniz.


Düşünen insana hazine

Nejat Muallimoğlu - İrtibat Tel: 0212-522 40 51) 

Muallimoğlu’nun “HAZİNE”si Meslekten dilci olmadığı halde güzel Türkçemiz uğrunda Ahmet Güner’in deyişiyle “Bir Misyoner” gibi gayret gösteren Nejat Muallimoğlu’nun editörlüğünü yaptığı “Düşünen İnsana Hazine” tam 1470 sayfa tutuyor. “Gösterge” (Dizin) kitaptan yararlanmayı kolaylaştırıyor. “Adalet-Adaletsizlik”, “Ahlâk-Terbiye”, “Atatürk; En büyük Türk”, “Aydınlar mı, Aydın Geçinenler mi”, “Başarının Sırları”, “Bizim Dünyamız”, “Bizim Demokrasimiz”, “Doğu-Batı-Batılılaşma”, “Eğitim-Kültür” bu hacimli eserden bazı bölüm başlıkları.. İsteme adresi: PK 35, Çapa Tıp Fakültesi PTT 34272 Çapa/İstanbul (İrtibat Tel: 0212-5224051)


Trabzon Uluslararası Dil Tarih Edebiyat Sempozyumu

heyet - Trabzon Valiliği Kültür Müdürlüğü 

Trabzon kültür tarihi Trabzon ve Çevresi Uluslar arası Tarih-Dil-Edebiyat Sempozyumu 3-5 Mayıs 2001 bildirileri Trabzon Valiliği Kültür Müdürlüğü’nce yayınlandı. Prof. Dr. Mithat Kerim Arslan, Yard. Doç. Dr. Hikmet Öksüz, Doç.Dr. Mevhibe Çoşar, Araştırma Görevlisi Kemal Üçüncü, tarafından yayına hazırlanan bu önemli eser, Trabzon ve çevresinin kültür tarihine ışık tutmaktadır. Türkiye’nin en faal Türk Ocağı olan Trabzon Türk Ocağı’nın düzenlediği uluslar arası sempozyumun bildirilerinden oluşan bu güzel eserde, Trabzon ve çevresinin tarih, dil ve edebiyat açısından ne kadar Türklükle dolu olduğu açıkça görülmektedir. İki ciltlik bu güzel eser, 2001 yılında aramızdan ayrılan Prof. Dr. Nejat Göyünç ile Prof. Dr. Günay Çağlara ithaf edilmiş, böylece bir kadirşinaslık örneği verilmiştir. Trabzon Türk Ocağı’ndan sonra da böyle güzel faaliyetlerin devam etmesini gönülden arzular, sempozyumu düzenleyenleri ve bildirileri yayınlayanları tebrik ediyoruz.


2002 Dünya Kupası futbol albümü

Derleme - Aktif Pazarlama Genel Koordinatörü Eyyüp Azcan 

2002 Dünya Kupası Albümleşti Türk Milli Takımı’nın tarihi başarısının neredeyse unutulduğu şu günlerde piyasaya sürülen 2002 Dünya Kupası Albümü, Uzakdoğu’daki o muhteşem coşkuyu ve heyecanı yeniden yaşatacak. Son ofset teknolojisiyle hazırlanan albüm, 240 sayfadan oluşuyor. 32 takımın detaylı tanıtımını içeren albümde, tüm karşılaşmalar, öne çıkan futbolcular, hakemler, teknik adamlar ve 1000’den fazla unutulmaz fotoğraf yer alıyor.
Almanların ünlü yayınevi Sport Verlag Berlin tarafından hazırlanan ve Türkçe yayın hakları Aktif Pazarlama’ya ait olan 2002 Dünya Kupası Futbol Albümü, Türkçe olarak 50 bin adet bastırıldı. 2002 Dünya Kupası ile ilgili tüm bilgilere ulaşılabilecek ve uzun yıllar kaynak kitap olarak kullanılabilecek eser, dünya ile aynı anda piyasaya sunuldu.
Aktif Pazarlama Genel Koordinatörü Eyyüp Azcan, futbolseverlerin 2002 Dünya Kupası Futbol Albümünü, 17 milyon 500 bin lira karşılığında gazete bayileri ile kitapevlerinden temin edebileceklerini, ayrıca www.aktifpazarlama.net ten ve 0216- 522 1059 numaralı telefondan bilgi alabileceklerini ifade ediyor.


*

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002