Kasım 2008

Ö T E S İ

 

25.07.2024 Tutanak

 
Hüseyin Özbek

Kemal Bey


Adın çağrıştırdığı anlamla kişinin karakter uygunluğunu eskiler ismiyle müsemma olarak tanımlarlar. İsimle karakter uygunluğunun birebir örtüşmesinin mükemmel örneğiydi Kemal Çapraz. Çok genç yaşlarında bile Kemale ermişliğin, olgunluğun bütün özelliklerini taşıdığını, kişiliğinin, kimliğinin ayrılmaz parçası haline getirdiğini görürdünüz.

İlköğretim okullarında her sabah, ders başlamadan topluca öğrenciler tarafından Andımız bir ağızdan tekrar edilir. And’ın son cümlesi Kemal Çapraz’ın hayat felsefesinin özeti gibidir: “Varlığım Türk varlığına armağan olsun!”
Kemal Çapraz gerçekten de varlığını Zühal Hanım’dan, oğlu Çağrı’dan, kızı Çağla’dan önce Türk varlığına armağan etti! Türkiye Türklerine, Türk Dünyasının derinliğini, ufuklarının genişliğini göstermede, Türkiye Coğrafyasından Büyük Türk Coğrafyasına geçişte öncülük etti.
Günümüz medya dünyasında hayli aşındırılmış olan kalem namusuna, kelam namusuna önem veren gerçek gazetecilerdendi. Çalıştığı medya grubunun ekonomik çıkarlarına göre kalem oynatan sözde gazetecilerin kol gezdiği Türkiyeli medya okyanusunda Türk kalmakta direnenlerin öncülerindendi.
Türk kimliğini öteleyen, örseleyen cemaat dinciliğinin milli tavır ve duyarlılık iddiasındaki kimi oluşumlarda bile etkin olmasına karşı tavır alışı, tehlikenin kaynağını fark ve işaret eden bir duyarlılık taşıması üzerinde düşünülmelidir.
En sıkıntılı anlarında bile dostlarına, arkadaşlarına, konuklarına karşı hiç eksik etmediği güler yüzü, sevecenliği, elinde olmayanı da vermeye çalışan soylu kişiliği onu çocuk yaşlarında Kemal Bey yapan özelliğiydi.
Başında bulunduğu Türk Basın Birliği Derneği, basındaki kirlenmenin, etnik, İkinci Cumhuriyetçi sapmaların, yabancı fonlardan desteklenen medya oluşumlarının dışında ve karşısında olma düşüncesinin ürünüdür.
Ömer Seyfettin’ in Pembe İncili Kaftan hikâyesindeki Muhsin Çelebi karakteri ile Kemal Bey arasında hep benzerlik bulmuşumdur. Türk devletinin devamlılığı, Türk milletinin bağımsız, başı dik yaşaması uğruna verdiği ömründe, ailesi için, kendisi için en ufak bir çıkar elde etmeyi rüyasında bile görmemiştir.
Milletinin, ülkesinin karşılaştığı tehlikeler ona kendi sıkıntılarını unutturdu. Zorlukla geçen günlerini en yakın dostlarına, ailesine yansıtmadı. Sıkıntılarını içinde, sevgisini, sevecenliğini dışında, yüzünde taşıdı.
Kemal Bey’i Kemal çağının zirvesinde, zamansız kaybettik. Dostlarını acı içinde bırakıp Ufuk Ötesi’ne uçan Kemal Bey’i çok arayacak, çok özleyeceğiz. Kemal Bey’den bize kalanlara bakalım son defa: Onurlu bir geçmiş, satılmayan bir kalem, eğilmeyen bir kişilik, ülkesine, milletine adanan bir ömür.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 17895 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002