Kasım 2008

Ö T E S İ

 

26.05.2024 Köşe Taşı

 
Prof Dr. Ali Osman Özcan

Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş


Müsrif, acımasız ve bencillerin eziyetlerine, entrikalarına, suikastlarına, güvensizliklerine; kısaca ihanetlerine göğüs germeyi becerdin. Fakat yüzündeki gülümseyişi ve davranışlarındaki nezaketi hiç kaybetmedin. Sevgisizliğin, kıskançlığın, hasedin, hasımlığın, düşmanlığın ne olduğunu bildiğin halde şefkat ve merhamet duygularından asla vazgeçmedin.

Söylenemeyen, söylenmesi zor olan söylemleri, tatlı bir dille “Çapraz Ateş” adlı köşesinde dile getiren “Kemal Çapraz” hakkında yazı yazmak gerçekten çok zor. “Ufuk Ötesi” adlı gazeteyi çıkarırken hırslarını ve tutkularını yenen biri olarak tanıdığım “Kemal Çapraz” Türk dünyasında başarı çiçeklerinin en güzellerini koklama ülküsüyle yanıp tutuşurdu. Türk dünyasında yıldızların ötelerinden Türklük ülküsüne mendil sallamak isteyenlerle öyle güzel gönül köprüleri kurmaya bir ömür harcamış biriydi. Türk dünyasında icatçı, örgütçü, yenilikçi dehanın yetkin gücüne olan güven duygusuyla çektiği maddi ve manevi acıları yenmesini bilen biriydi. Türklük evreninde cereyan eden acılı, acıklı ve sevinçli olayları paylaşıp gerçekliği gizleyen yanılgılara karşı tedbirli, temkinli ve ketum davranmanın önemine vurgu yapardı. Onun aramızdan ayrılışı çıkardığı “Ufuk Ötesi Gazetesi”nde “Çapraz Ateş” etkisi yarattı. Onu tanıyan, bilen herkes sanki çapraz ateşe tutulmuş gibi bir duyguya kapıldı.
Yaşamın yakıcı ve yıkıcı acılarıyla dağlanan yüreğinin çektiği azap ve ıstırapları ancak o anlayabilir. Gazeteyi çıkarırken hep beraber söylediğimiz “Bir dağ gibi, bir dev gibi doğrulacağız!” sözü artık bir hoş seda olarak yetim ve öksüz kaldı. Atalarımız “Acılar içinde kıvranırken zaman geçmez” diye boşuna söylememmişler. Kemal’ciğim bu yazıyı yazarken de benim için zaman geçmiyor. Acılı deneyleri, acı tecrübeleri zaman gerçi silip süpürür; fakat benim gönlümdeki yerini silip süpürecek hiçbir güç yok. Mutsuzluğun ve kaderin darbelerinin verdiği acılara dayanmak gerek. Ancak sen uğruna acı çektiğin ülkülerin silahşoru olarak gönüllerde taht kurdun. Küreselleşme politikasının matematiği, mantığı, geometrisi ve mimarisini çok iyi kavramış biri olarak gözü dönmüş olanlara manevi haysiyet ve şeref tacının Türklük dünyası için önemini her zaman dile getirmeye çalıştın.
Müsrif, acımasız ve bencillerin eziyetlerine, entrikalarına, suikastlarına, güvensizliklerine; kısaca ihanetlerine göğüs germeyi becerdin. Fakat yüzündeki gülümseyişi ve davranışlarındaki nezaketi hiç kaybetmedin. Sevgisizliğin, kıskançlığın, hasedin, hasımlığın, düşmanlığın ne olduğunu bildiğin halde şefkat ve merhamet duygularından asla vazgeçmedin. Politikanın ilkesi olan acımasızlık ve vicdansızlığın, zalimliğin oyunlarına gelmedin. Kara dumanı önüne katıp kovalayan bir rüzgâr gibi daima yanımızda idin. Gözyaşlarından hoşlanmaz idin. Ağlayan birini görünce yüreğin dayanmaz idi. Şimdi bu yazıyı yazarken elem, keder, üzüntü denilen cehennemde acılar ve gözyaşları içinde senin için bir şeyler yazmak, tıpkı acılar denizine dalmak gibi bir şey.
Kindar, öfkeli, korkunç ve öç alıcı bir dünyada başı dik olarak yürümeyi severdin. Hiçbir zaman olmadığın bir şey olmaya çalışmadın. Bir trafik kazası acılarla dolu düşünceler içinde senin hakkında yazı yazmak sorumluluğunu bizlere yükledi. Acılarla dolu bir yüreği çapraz ateşe tutmak senin de hoşuna gitmezdi Kemal! Sen gerçek bir dost idin. Dostluğu “çıkar ittifakı” olarak görenlerden değildin. Dost kadrini bilen bir dost idin. Dostum bizi neden dostsuz bırakıp gittin? Adın gibi kemale ermiş bir Kemal idin. Gözlerime söz dinletemiyorum, bilesin! Artık dinletemeyeceğim de. Gözlerim yaşlı artık. Bunu böyle bilesin! Allah sana rahmet eylesin. Mekânın cennet olsun.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 19441 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002