Kasım 2008

Ö T E S İ

 

25.07.2024 KİTAP : Kasım - 2005

Ağababa

Nefi Demirci - - 

Üzerinde binbir oyun dönen can Kerkük’ün sadece şairlerine bakılsa öz be öz Türk olduğu anlaşılır. Bir vatanın Türk’e ait olup olmadığı kültürel altyapısını teşkil eden şiir, müzik ve mizahın Türklüğüyle ölçülebilir. Güney Türkiye diyebileceğimiz Kerkük’ün yetiştirdiği yüzlerce ozandan biri de HIDIR LÜTFܒdür. Hoyratlar dünyasının çocuğu olan Hıdır Lütfü, her ozan gibi sadece şiir yazmaz, deyişlerde, söyleşilerde bulunur… Buna bugün düz yazı diyoruz ama bir neşeli sohbet tarzının adı “düzyazı” olamaz. Hıdır Lütfü’nün yazıları en az şiirleri kadar damıtılmış arılıkta… Her satırı bir hikmet gibi mütalaa edilebilecek şiir ve yazıları aslında, her Güney Türkiye’liye has bir özelliktir ve gerçekte hasretten kaynaklanan bir isyandır. Bu fikri isyanı azami dikkatle ılımlı bir biçimde dile getirmesini bilen insanlardandır Hıdır Lütfü. Dr. Nefi Demirci “Unutulmayan Türkmen Şairlerinden AĞA BABA Hıdır Lütfü” isimli kitabında bu aksakalın şiirlerini ve yazılarını toplamış. Aslına sadık kalarak bir Türk Kültürü çalışması yapan Dr. Nefi Demirci, Irak Türkleriyle ilgili yazdığı önemli eserlere bir yenisini daha ekleyerek devam etmiş.


Ah

Sami Bülbül - - 

Halen Burdur Lisesinde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yapan Sami Bülbül, Burdur Şair ve Yazarlar Derneği üyesi. “Özgürlük Bar” isimli bir de piyesi bulunan Sami Bülbül’ün, “Kimliğimiz Türkçe” ve “Esenlik Eğitimi” adlı iki çalışması da vardır. Bülbül bu kitabında, “şiir diye sunulan kekeme lakırdılarına inat” değişik konulardaki şiirlerini toplamış. “Aslan Beyi vurdular”, “Şehit Varol’un Ardından”, “Bir Sevgi Besliyorum Bengisulara” ve “Yılanın Ağzına Düşünce” gibi toplumsal duyarlılık sergileyen şiirlerinin aynı sıra, bir derviş haleti ile dile getirdiği şiirleri var. Bir ah üzerine nefesim, Bir ah üzerine hevesim, Ne olur anla beni… Bir gülle hemhal içindeyim.


Altın Tepside Sunulan Ülke

Ali Kuzu - Bir Harf Yayınları 

Araştırmacı yazar Ali Kuzu, bu kitapta ortaya koyduğu belgelerde kamuoyundan gizlenen araştırmalara göre Türkiye’nin aslında dünyada altın rezervleri en büyük olan ülkeler arasında, Güney Afrika Cumhuriyeti’nden sonra ikinci sırada yer aldığı belirtiliyor. Ama ülkemizde altın üretimi yapılmıyor. “Düvel-i Muazzama” yani bugünkü deyişle süper güçler, büyük devletler Türkiye’nin değeri yüz milyarca doları bulan yer altı zenginliklerini günışığına çıkarmasına engel olmak için elinden geleni ardına koymuyor. Planları, yeni bir Duyun-u Umumiye yaratmak, Ülkemize ikinci bir Sevr’i dayatmak, kapitülasyonları geri getirmek! Kısacası bizi Milli Mücadele ile elde ettiğimiz kazanımların hepsinden, bağımsızlığımızdan yoksun bırakmak!.. Vatanını seven herkes bu kitabı okusun, yanına sinir ilacı, tansiyon hapını ve mendilini almayı unutmasın.


50. Sanat yılında Ayhan İnal

Nail Tan - - 

Nail Tan’ın, “50. Sanat Yılı”nda Ayhan İnal, Hayatı, Sanatı, Şiirleri” isimli eseri Orhan Şaik Gökyay şiir ödülü aldı. Cumhuriyet dönemi Türk Edebiyatı şairleri arasında haklı bir üne sahip olan Ayhan İnal’ı çeşitli yönleriyle ele alan eserin önsözünü Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Turan Yazgan yazdı. Yazgan önsözünde, “İnal, 24 saat şiirle iç içe yaşamış, soluk olarak şiir alıp şiir vermiştir. Bol bol güçlü şairlerin şiirlerini okumuştur. Bu okuma onu çoşturmuş, bunlardan daha güzelini yazma yolunda kamçılamıştır.” “Şiirin büyüsünü yakalayan şair” olarak Ayhan İnal’ın hayatını anlatan bölümle başlayan kitapta, sanatı, şiiri ve eserleri, aldığı ödüller, sanatı üzerine yazılan yazılar, Ayhan İnal’ın şiir bahçesinden topladığım Çiçekler, Fotoğraflar bölümünden oluşmaktadır. Orhan Şaik Gökyay ödülü şartnamesi gereği gönderilen 18 şiir kitabının Prof. Dr. İsmail Parlatır başkanlığındaki jüri tarafından değerlendirilmesi sonucu, ödülün, Ayhan İnal’a verilmesinin kararlaştırıldı.


Küresel Haçlı Seferi

Arslan Bulut - Bilgi Yayınevi 

Bilgi Yayınevi’nin Atilla İlhan (merhum) yönetiminde yayınlanan dizide Arslan Bulut’un “Küresel Haçlı Seferi” isimli kitabı yayınlandı. Küreselleşme tarihinin incelendirildiği kitap sadece küreselleştirme tarihi değil olabilecek siyasal durumlar konusunda da öngörülerde bulunan bir kitap… Arslan Bulut, Türk gençliğini birleştirmek, sol-sağ ortak ulusal bakış ve duruşun nasıl sergilenebileceği konusunda kendi göüşlerini sergiliyor. Türk gençlerini, Osmanlı öncesinden bugüne kadar tarihsel gelişimleri sergileyerek aydınlatmaya çalışıyor. Bunda da olduça başarılı olan Arslan Bulut, çoğu zaman konuyu bilenlerin bile zorlanacağı bazı bilgileri vererek ouyucularını entelektüel araştırmaya zorluyor. Bulut, Yahudiler ile NATO arasındaki ilişkileri, petrol oyunlarını, GOP ve Avrasyacılık politikalarının iç yüzünü sergilemeye gayret ediyor. Bunlar sadece birer geri plan olarak sunuluyor ki bu da, kitabın sürükleyiciliğini sağlıyor. Üstüne üstlük, bir de İslam aleminin sorunları ile Atatürk düşüncelerinin ortak hedef içinde olduklarını vurguluyor… Bu pek ele alınmamış bir konu… Bu kitabı okuduktan sonra Arslan Bulut için söylenecek tek şey kalıyor: Eline sağlık demeyeceğiz çünkü daha fazlasını bekliyoruz…


*

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002