Kasım 2008

Ö T E S İ

 

25.07.2024 KİTAP : Ağustos - 2005

Kalp Sızıntısı

Hikmet Aksu - Kut Yayınları 

Emekli öğretmen Hikmet Aksu’nun Dadaloğlu’dan Yunus Emre’ye, Pir Sultan Abdal’dan Köroğlu’na ve Mevlâna’ya uzanan şiirlerinden bir demetin sunulduğu merakla beklenen ‘Kalp Sızıntısı’ adlı şiir kitabı okurlarıyla buluştu Şiire meraklı okurların kaçırmaması gereken bir eser olan “Kalp Sızıntısı” nihayet Türkçe şiir sevenlere ulaştı. Her mısrasında Yunus Emre tadı alınan şiirlerden oluşan kitap Türkçe’yi kullanmadaki ustalığını, yöresel şivelerde de gösteren şairin ilk kitabı olarak dikkat çekiyor. Yakın zamanda çıkacak yeni kitaplarıyla Türk edebiyatında yeni bir sayfa daha açacağı görülen emekli öğretmen Hikmet Aksu’nun “Kalp Sızıntısı” adlı eseri Kut Yayınları’ndan kitapseverlere ulaştı. Ulaşılabilecek telefonlar: 0474 365 80 41 ve 351 34 82 SÖYLEŞİ Cahil oklarına nişangâh oldum, Doğruyu söyleyip gezerken baba. Riya gördüm, kulaç attım, yoruldum, Sevgi deryasında yüzerken baba. *** Namussuzdan edep, hayâ, ar ettim, Hak bildiğim yola ısrarla gittim. Bir mum gibi yandım, eridim bittim, Eğriyi, doğruyu çözerken baba.


Ortak duygular

İsmail Erden - - 

İsmail Erden, kendisi gibi edebiyat öğretmeni olan Nurhan Erden’in eri; Metehan’ın, ve Oğuzhan’ın atası. Dünya-yı dûndaki seferine Kastamonu Taşköprü’den başlamış; görevi gereği memleketin yarısından fazlasını gezmiş, görmüş. Gezip gördüklerini, yaşadıklarını sadırdan satıra döküp kitaplaştırarak ORTAK DUYGULAR’ı oluşturmuş. “Ben buradayım arkadaş, sorma başka yerde sen/ Şiirlerde bul beni, şiirlerde ara sen” diyen Erden’in “Nasihat”ına kulak veriyoruz: “Türk doğdun, Türklüğünden/Koparsan, yazık sana/ Doğru yol bildiğinden/ Saparsan, yazık sana”. “Son Pişmanlık” (9.s.) para eder mi etmez mi, diye düşünmeyi bir yana bırakıp sevginin güzelliğine bakalım: “İnat etmeyi bırak/ Bu sevgi sudan berrak/ Mutluluk bize de hak/ Bul benimle bu gece”. Erden, “Tanır bir gün” (14.s.) der de devam eder; oğullarına, canlarına, kanlarına, “han”larına seslenir: (20) “Oğlum sen deli misin/ Bana benden yakınsın/Canımdan sevgilimsin/ Gör Hanya’yı, Konya’yı”. Hocamızın “El” ve “eş” değerlendirmesi de şöyle: (20) “El ağlarsa gözünden/ Eş ağlarsa özünden/ İsmailin sözünden/ Çıkma başın olsun serin”. Şu satırlarla da “İsmailin kimin kurbanı” olduğunu merak etmekten kurtuluyoruz: (27) “Sevenim çok diye övünme/Başın dara girsin yeter/ Dostum yok diye dövünme/İsmailin olsun yeter”...0 532/642 57 56.


Para pul oldu

Prof. Dr. Ali Akyıldız - İletişim Yayınları 

Osmanlı İmparatorluğu’nda kâğıt paranın (kaime) kullanımı imparatorluğun yaşadığı uzun modernleşme sürecinde dikkat çekici bir deneyimdir. Kapitalizmin kendi “imkânları” ile gelişmediği bir “piyasada” kâğıt paranın devletin cari giderlerini finanse edeceği bir araca dönüşmesi ise kaçınılmazdır. Prof. Dr. Ali Akyıldız Para Pul Oldu: Osmanlı’da Kâğıt Para, Maliye ve Toplum ile malî bunalım dönemlerinde devletin kendi ihtiyaçlarını karşılamak üzere çıkardığı kaimenin tarihini incelerken, toplumun kâğıt para ile kurduğu ilişkiyi, ona karşı gösterdiği güvensizliği ve kendini paradan koruma mekanizmalarıyla kâğıt paranın devlet için yarattığı sorunları uzun ve meşakkatli bir arşiv çalışmasının ürünü olarak sunuyor. “Para pul oldu” deyişinden, kalpazanların işlerini mükemmel yapmalarını kısıtlayan cezalara ve bunları gösteren belgelere; kâğıt parayı basan devletle, sahte paralarla ve kâğıt paranın yarattığı sorunlarla başa çıkamayınca bunları toplamak için halktan tekrar “zorunlu yardım” toplayan devletin aynılığı noktasına dikkat çeken bu çalışma, aynı zamanda Osmanlı’nın kapitalizm ile kurduğu ilişkinin devlet ve piyasa arasında nasıl bir dönüşüme uğradığını anlamak için de karşımıza oldukça canlı ve renkli bir tablo koyuyor. Prof. Dr. Ali Akyıldız’ın İletişim Yayınlarından çıkan bu kitabı ayrıca Bankacılık ve Finans Tarihi Araştırma Yarışması Birincilik Ödülü almıştır.


Yüzyıllık Kuşatma

İbrahim Karagül - Fide Yayınları 

11 Eylül’den sonra Türk-Amerikan ilişkilerindeki gerilim, ABD’nin Ortadoğu politikasıyla yakından ilgili. Gazeteci-Yazar İbrahim Karagül, "Hıristiyan Siyonistler, Kutsal Savaş ve İslâm Dünyası: YÜZYILLIK KUŞATMA" başlıklı kitabında adım adım artan bu gerilimin koordinatlarını veriyor. Fide Yayınları tarafından yayınlanan kitapta Karagül, ABD, İngiltere ve İsrail'in Ortadoğu'ya yönelik olarak yüzyıllık bir kuşatma tasarlayarak uygulamaya koyduklarını savunuyor. Karagül'e göre 11 Eylül'deki saldırılarının ardından Afganistan ve Irak'ın işgal edilmesi bu plânın birer parçalarıdır.11 Eylül'ün bir milat olmadığını vurgulayan yazar, asıl miladın iki kutuplu dünya sisteminin çöküşüyle başladığını savunuyor. Fide Yayınları, Tel: 0212 520 12 27, Faks: 0212 520 12 28


*

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002