Kasım 2008

Ö T E S İ

 

26.05.2024 .

 
Yard. Doç. Dr. Erdoğan Altınkaynak

Ermeni Kıpçakçası mı, Gregoryan Kıpçak Türkçesi mi?


Ermeni Kıpçakçası terimi, Türkler ve Türklük üzerine heveskâr oyunlar peşinde olan emperyalist güçlerin milli politikaları gereği ortaya çıkarılan ve genellikle batılı bilim adamlarınca kullanılan ucube bir terimdir. Akla, bilime, gerçeğe ve mantığa da aykırıdır. Emperyalist güçlerin sponsorluğunda olan yabancı bilim adamlarını anlıyoruz da, Türk bilim adamlarının buna alet oluşlarını ne anlayabiliyor ne de hazmedebiliyoruz.

Atalarımız der ki, delinin biri bir kuyuya bir taş atar, kırk akıllı çıkaramaz. İşte buna en güzel örneklerden biri de Türk bilim adamlarının, belki bilerek veya bilmeyerek kullandığı ‘Ermeni Kıpçakçası’ tamlamasıdır.
Bu kavram neden yanlıştır?
1.Bir dil veya anadili, bir başka milletin veya ferdin kullanışıyla adlandırılamaz. Dil milletin malıdır ve onu kullananlar da o dili meydana getiren millete mensuptur.
2.Kuzey Kıpçak Türkçesini kullananlar da Kıpçak Türküdür. Bu insanların arasına belki birkaç Hayk (Ermeni milletinin adı ve asıl halkı) kavminden kişi veya cemaat katılmış olabilir.
3.Bir millet, bir başka millete mensup alfabeyi kullanabilir ancak dili anadili olarak kullanmaz. Ermeni Kıpçakçası denilen metinlerin alfabesi Ermeni ve fakat dili Türkçedir.
4.Ermeni veya Hayk kavminden olduğu söylenen Deşt-i Kıpçak (Bugünkü Ukrayna, Rusya’nın bir kısmı, Polonya’nın bir kısmı, Romanya’nın bir kısmı) coğrafyasında yaşayan ve Ermeni alfabesini kullanan halk, etnik ve genetik olarak Türk olup, Kıpçakların bakiyeleridir. Yani Ermeni Kıpçak kavramı yüklenen dili konuşan, kavram ile adlandırılan halk, ‘gregoryan mezhebini seçmiş Kıpçak Türkleridir.
5.Bu kavramı ortaya koyanlar, Türk düşmanlarıdır. Gerçekleri saptırmak için ve yalanlarına temel atmak için bu adı vermişlerdir.
Düşününüz bir kere, bir toplum hem Ermeni hem Kıpçak olabilir mi? Ya da dünya üzerinde buna benzer bir örnek gösterilebilir mi? Mesela, Arap Türkçesi, İngiliz Fransızcası, Alman Çincesi diye bir terim var mı?
Diyorlar ki, Ani şehrini Selçuklular aldıktan sonra, büyük kitle olarak bu şehirde yaşayan Hayk kavmi mensupları Kırım’a göçtü ve orada kendi dillerini unutarak Türkçeyi öğrendiler. Siz hiç böyle bir saçmalık duydunuz mu? Yani size düşman olan, sizi yerinizden yurdunuzdan eden bir toplumun dilini öğreneceksiniz de kendi dilinizi unutacaksınız!!! Üstelik de hiçbir baskı, zorlama yokken. Buna uygun hiçbir deliliniz de yok iken, uydurduğunuz masallara herkesi inandıracaksınız!!! Ama, Ermenilerin oluşmasında Kıpçak Türklerinin çok büyük katkısı olduğu ve toplumu meydana getiren grupların büyük çoğunluğunun Kıpçak olduğuna dair size pek çok delil gösterilebilir. Mesela bugünkü Ermenistan sınırları içinde kalan ‘Hıpçahavenk Manastırı’ gibi.
Ermeni Kıpçakçası terimi, Türkler ve Türklük üzerine heveskâr oyunlar peşinde olan emperyalist güçlerin milli politikaları gereği ortaya çıkarılan ve genellikle batılı bilim adamlarınca kullanılan ucube bir terimdir. Akla, bilime, gerçeğe ve mantığa da aykırıdır. Emperyalist güçlerin sponsorluğunda olan yabancı bilim adamlarını anlıyoruz da, Türk bilim adamlarının buna alet oluşlarını ne anlayabiliyor ne de hazmedebiliyoruz.
Türk dil bilimcileri arasında bu terimi kullanan o kadar çok kişi var ki, isimlerini burada saymaktan hayâ ederim.
Türkiye’de Kıpçak Türkçesi denilince ilk akla gelen Memluk Kıpçak Türkçesidir. Bu zamana kadar yapılan çalışmalar da Memluk Kıpçak Türkçesi üzerine olmuştur. Halbuki, Kıpçakların asıl yerleşim yeri olan ve adına ‘Deşt-i Kıpçak’ denilen, Karadeniz’in kuzeyindeki geniş bozkırları kaplayan coğrafyaya ait alanda da Kıpçak Türkçesi dil yadigarları vardır ve bunlar üzerine de son birkaç yıl hariç, Türk dil bilimcilerden hiç kimse eğilmemiştir. Bu alanda bilgi üretenler de, Avrupalı ve Rus bilim adamlarının yazılarına binaen ve onların kullandığı terimleri kullanarak ya yok saymış, ya da ilgilenmeye değer bulmamıştır.
Kuzey’deki Kıpçak Türkçesi metinleri ile ilgili en geniş bilgiyi ilk defa biz yayınladık. Bizden sonra bir doktora çalışması yapıldı (Nadeyajda Çirli) ve bir iki makale hazırlandı (Hülya Kasapoğlu Çengel). Ermeni alfabeli Türkçe metinler üzerine Fransa’da, Türkiye’den gitme bazı genç dilciler tezlerini hazırlamaktalar. Yine aynı konuda Nevzat Özkan da bir makale yayınlamıştır. Başka kişiler de buna dahil olunabilir. Ermeni alfabeli Türkçe metinler alanında, Türkiye’de en geniş kapsamlı çalışma da Gregoryan Kıpçak Dil Yadigârları adıyla tarafımdan kitap olarak yayınlandı. Çalışmalarımız, bu alanın günümüzdeki üstadı sayılan Aleksandr Garkavets’in malzeme ve materyalleri ile zenginleştirilmiştir. Esasında, yukarda bahsettiğimiz Ermeni Kıpçak Türkçesi teriminin yanlışlığını da onunla beraber yaptığımız çalışmalar sırasında öğrendik. Çünkü Ukrayna, Polonya ve civarlarda yaşayan Gregoryan mezhepli insanların Ermeni değil, Kıpçak oldukları gün gibi ortaya çıktı. Gregoryan mezhebini seçen Kıpçaklar Ermeniceyi bilmiyordu ve daha sonra, siyasallaşan Ermeni kimliği ile kendilerini Ermenileştirmişlerdi. Kıpçakların meydana getirdikleri literatürün adlandırılmasının yanlışlığını, Garkavets de biliyor ve onaylıyordu ki bu alanda en hacimli kitap olan (Kıpçakskoye Pismennoye Naslediye) ‘Kıpçak Dil Mirasları’ adlı kitabı bu şekilde adlandırmıştı.
Garkavets’e, hem Gregoryan Kıpçak terimini kabul edip, hem de neden kullanmadığını sorduğumuzda, ‘sizinkiler de bu terimi kullanıyor. Benim başımı Ermeni diasporasıyla belaya koyma’ diye bir cevap aldım. ‘Sizinkiler de aynı terimi kullanıyor’ dediğinde, delil olarak da benim aynı konuda yazdığım bir makalenin yayınlandığı dergideki bir başka yazarın makalesini göstermesinden utandığımı söyleyebilirim. Sizinkiler dediği Türk dil bilimcileri, sömürgecilerin zorlanarak yarattıkları Ermeni Kıpçakçası terimini kullanıyorlardı.
Ermeni Kıpçakçası kavramını kullananlar şurasını çok iyi bilmelidir ki, Daşkeviç de, Triyarski de Ermeni alfabesi ile yazılan bu Kıpçak Türkçesi metinlerini, tıpkı Türkiye’de bu metinler üzerinde çalışanlar gibi iyi okuyamamış veya eksik-hatalı okumuşlardır.
Ey Türk dilcileri, siz ‘Ermeni Kıpçakçası’ dediğiniz metinleri hiç incelediniz mi? Onun içinde bulunan Hayk dilinden geçme terim ve kelimelerin, günümüz Türkiye Türkçesi’nde olan Hayk dilinden geçme kelimelerden daha az olduğunu biliyor musunuz? Bugünkü Ermeni toplumunun oluşmasında, tıpkı Gürcü milletinin oluşmasındaki gibi, Kıpçakların çok büyük bir etken olduğunu biliyor musunuz? Bu terimi, Türk düşmanlarının ortaya attığını ve sizin de bu terimi kullanarak sömürgeci, emperyalist Türk düşmanlarının ekmeğine yağ çaldığınızı biliyor musunuz? Bu terimin Türk milleti ve Hayk kavminin ortak geçmişleri olduğu gerçeğini inkâra yönelik olduğunu biliyor musunuz? Öyleyse daha ne diye kullanırsınız bu terimi, bu kavramı?
Her şeyden önce, bir yanlışlığın düzeltilmesi ve oluşturulacak kavramın içinin yeniden doldurulması Türk Dil Kurumu’na ait olmalıdır. Dergi ve yayınevlerine de bir iş düşüyor ki o da, her türlü bilimsel gerçekten mahrum, akla ve mantığa uymayan bu kavramı, yenisiyle ve doğrusuyla değiştirmelidirler. Ermeni Kıpçakçası diye bir kavram, terim yoktur, Gregoryan mezhebini benimsemiş Kıpçakların Ermeni alfabesi ile meydana getirdikleri yazılı mirasları vardır ve bu mirasın gerçek sahipleri de Türk milletidir. Mirasımıza sahip çıkalım.


erdelel@yahoo.com

Bu yazı toplam 9471 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002